Désfalvi emlékművek
A kopjafa vagy főfa, fejfa, főtül való fa, gombfa
A kopja szavunk eredendően a honfoglaló magyarság egyik fő fegyverének a lándzsaszerű 2-2,5m, sőt 3-4,5m hosszú keményfából készült döfőfegyvernek a megnevezésére szolgált. A nagy ütközetek után az elesett hősök sírhantjának fejéhez beszúrták a vitéz harci kopjáját.
Ebből a szokásból vált nemzetünk szép ősi hagyományává a kopjafaállítás, főleg a székelyföldön, de nem csak ott. Küküllők mentén, Nyárád mentén, Maros mentén, mondhatnám egész Erdély és Kárpát medence területén.
Ma, díszesen kifaragott, magyar népi motívumokkal, jelekkel, a természet világára jellemző szimbolikus jegyekkel ellátott kopjafákat állítanak személyeknek, intézményeknek, események, évfordulók emlékére. A reformátusok és unitáriusok kizárólagos sírjele.
A kopjafa anyaga lehet tölgy, akác vagy cserefa. Négy fő részt különböztetünk meg: fej, nyak, törzs, láb (emberi testet ábrázol).
- A fej – lehet korona, csillag, gömb, tulipán, szigony, buzogány, láng, kucsma
- A nyak – gúla alakú, hosszúkás
- A törzs – díszített rész, motívumok, szimbólumok: Szent András kereszt, csillag, gömb (Föld), víz, bástya, Nap, tulipán, molnárgomb. Ide tartozik, a felírat is.
- A láb – földbe, betonba kerülő rész
Közöttük találhatók az összekötő részek (gyöngyök).
Az itt felállított kopjafa, In memoriam Hans de Muinck Keizer (1929-2004), sorrendben a következő motívumokat, szimbólumokat, jeleket tartalmazza (fejtől – lábig):
- csillag
- összekötő rész (gyöngy)
- nyak
- gömb (Föld)
- összekötő (víz)
- Nap
- összekötő rész (gyöngy)
- Szent András kereszt (faluvégi kereszt), (tűz kereszt)
- összekötő rész (bástya)
- sajátos díszítés
- összekötő rész (gyöngy)
- népi motívumok (száz év)
- felírat elől (név, évszám, rozetta, a felállítás dátuma), oldalt (helységnevek, testvérkapcsolat dátuma, éve), hátlap (lelkész neve, faragó neve és a kovács neve)
A láb vashoz rögzítve, betonba van öntve.
Tóth Gyula faragó
Désfalva, 2006. július 2
U.i.
Az alkotók érzik és tudják a kopjafákon a díszítések, kifaragott részek nem cifraságok, hanem az elhunytra jellemző népi szimbólumok, amelyek az elhunyt személyről szinte mindent kifejeznek.
This site was last updated 2010-02-01 by misi